Dětské tábory

Každý rok pořádáme o letních prázdninách dětské tábory. V roce 2023 jsme vzhledem k rekonstrukci nuceni poslední 4.běh zrušit. Ceny a termíny se dozvíte v kategorii „Tábory“

Dětem se v rámci táborů plně věnujeme a snažíme se nadále rozvíjet jejich fantazii. Díky omezené kapacitě každého běhu máme dostatek prostoru k tomu, věnovat se každému dítěti zvlášť – neboť každé dítě je velmi individuální. Běhy jsou vedeny s rodinnou atmosférou a velmi kvalitním personálem, který prochází několika koly výběrového řízení. Učíme děti otevřeně mluvit o svých pocitech a myšlenkách. Program je bohatě naplněn atraktivní a tematickou zábavou. Ale dost bylo webové prezentace. Jsem rodič a samotného by mě zajímalo jak tábor vypadá a funguje, když posílám svého potomka někam na 14dní pryč. Takže teď trochu jinak – jako rodič.

Na naše tábory jezdí z větší části stejné děti – opakovaně. Z části jezdí děti nové a z části nám ty nejstarší jezdit kvůli věkově kategorii už nemohou. Ty většinou dále pokračují jako praktikanti a dále pak jako vedoucí. Čímž dochází k uzavření kruhu, personál tak máme vychovaný samotným během tábora a přesně vědí jaká jsou pravidla tábora a turistiky. Část dětí, které jezdí pravidelně velmi dobře vítají nové děti a snaží se jim pomoci zapadnout do kolektivu. Nové děti se velmi rychle aklimatizují a zapadnou do rodinné atmosféry. Ano, někdy to není tak ideální. Nově příchozí děti si drží respekt ze školy a snaží se násilím zaujmout pozornost ostatních. Díky nastavenému systému je však tato praktika odhalena řádově v několika minutách. Nové děti rychle pochopí chod tábora a zapadnou do kolektivu. I ty pak jezdí opakovaně. Hry, které jsou náplní každého dne tmelí celý kolektiv a tak nedochází k tomu, že je někdo odstrčený, či se účelově vyhýbá. Davové šílenství a nadšení funguje 100% – je s nima prostě legrace. Občas se stane, že přijde rodič s informací, že počítá s možností že pro svého potomka do 3dnů přijedou. Že nevydrží přespat ani u babičky, že je „mamánek“ apod. Vždy se jen taktně usmívám, protože přesně vím co bude následovat. Tyhle děti pláčou při odjezdu většinou nejvíce – protože domů nechtějí. To mi připomnělo situaci, kdy se se mnou dítě s pláčem loučí, že odjíždí domů. Za ní stojí maminka a tiše se usmívá. Říkám si „proč je tak šťastná, však tu její potomek pláče“? Až po odjezdu všech dětí mi došlo, že se na tu situaci nesmím dívat jako vedoucí tábora, ale právě jako rodič. Maminka měla důvod k radosti. Byl to dobrý pocit, že se těch 14dní měl potomek opravdu dobře. A tohle je ten cíl proč pořádáme dětské tábory. Podpořit v dětech dětskost, fantazii, spravedlnost..

Strava

Dnes důležité téma – nekvalitní potraviny a Éčka. A je pravdou, že do dětského těla nepatří. Potraviny pro vaření vybíráme pečlivě tak, jako když vaříme pro své vlastní děti doma. Maso a ostatní potraviny nám dodávají ve velkém řetězce jako MAKRO, GLOBUS, JIP apod. Ovoce a zeleninu nám dovážejí přímo místní farmáři v našem okolí. Ze zásady se snažíme vyvarovat potravinám např. z Polska. Netvrdím, že jsou špatné, ale svým dětem je raději nedávám – a tak je nepodáváme ani těm Vašim. Jídlo je pro děti zajištěno 5x denně a to v podobě běžných jídel (snídaně, oběd večeře) tak dopolední a odpolední svačinky. Pro ty extra hladové ještě nabízíme druhé večeře. Pro děti je však nuda pojídat běžnou domácí zdravou stravu a tak je občas zahrnuta nějaká „mňamka“ např. v podobě „Mšenských burgerů“ s vysokým obsahem masa. Děti si tak sestaví vlastní večeři. Nezalekneme se ani bezlepkové či vegetariánské diety.

sestavení vlastního burgeru

Ubytování

Další zajímavé téma pro rodiče. V čem a jak děti spí? Neprší na ně? Není jim zima? Ne a ne. Děti jsou ubytované v chatkách po čtyřech. Chatky jsou suché, neprší do nich a v noci jim zima nebývá. Je pravdou, že některé letní noci nejsou úplně nejteplejší. Děti však rozhodně nemrznou. K dispozici mají táborové spacáky i deky, některé si vozí vlastní. Pokud nám děti zmoknou, nebo se vykoupou po cestě v louži, máme připravenou místnost s topením kde věci obvykle do 12h uschnou. V chatkách jsou k dispozici skříně – každý má k dispozici tu svou.

Program

Každý rok připravujeme velkou celotáborovou hru. Příprava probíhá již od konce táborové sezóny. S celým personálem se v průběhu celého roku scházíme a ladíme i ty nejmenší detaily tak, aby hra dávala smysl jak pro velké, tak pro malé. Téma musí být celistvé a dávat smysl v průběhu celého tábora. Např. sezóna 2022 se nesla v duchu „Pastýře“. Tábor se rozdělil a vytvořil obyvatele měst. Každé město si zvolí svého starostu, kterého může kdykoliv odvolat. Postupně přicházejí v podobě her různé nástrahy a sbírají po cestě živou vodu. Když jí mělo město dostatek, přivolalo zpět Pastýře, který se staral o blahobyt ve městě. S velkou slávou je tak na konci tábora hra ukončena. Aktuální téma na další sezonu naleznete v menu pod položkou „Tábor“. Program platí nonstop po celou dobu trvání tábora, děti se tak lépe vžijí do své role. A právě v tomto podání děti učíme jednat. Mluvit o svých pocitech bez obav posměchu. Pomáhat druhým, když jsou v nouzi. Přemýšlet o několik kroků dopředu, než dojde k rozhodnutí. Spoléhat sám na sebe. V podobě her tak děti chápou i smysl peněz a jejich hodnotu. Prakticky lze říci, že děti v podobě zábavných a odpočinkových her připravujeme do budoucna a dále vzděláváme.

děti vaří buřtguláš k obědu

 

Mobilní telefon

Jako rodič naprosto chápu mobilní telefon v rukách dítěte. Když můj syn odjížděl prvně na školu v přírodě měl jsem neuvěřitelné pocity. Zašitou GPS v bundě a kalhotách pro případ, že by ho někdo unesl. Airbag kolem sebe, kdyby náhodou upadl. Každodenní volání vychovatelce jak se daří mému synovi, či zda-li nesmutní. Nonstop aktualizace FB stránek a vyhledávání ve fotkách právě to mé dítě. Sledování jeho výrazu zda-li se nenudí, netrápí apod. Jenže tahle situace má i druhou stranu. Jako vedoucí jsem extrémně opatrný a snažím se každou situaci domýšlet do nejmenšího detailu. To stejné očekávám i od personálu, který má děti na starost. Vím, že bezpečí je na prvním místě a rozhodně bych nedovolil, aby se dětem něco stalo, aby jim bylo ubližováno apod.

místo mobilu – dobrovolná knížka

Takže můj syn nakonec odjel bez veškeré techniky a to i té mobilní. Složil jsem plnou důvěru vychovatelkám. Když se vrátil, byl naprosto nadšený a plný zážitků a vzpomínek. Vím, že by to mobilní telefon zkazil. A opravdu to tak je. Mobilní telefony jsou v dnešní době naší součástí. Bohužel jsou to však zloději. Zloději času a tvořivosti. Děti nám po nocích koukají na horory a pak nám ve 2h ráno nespí, protože mají pod postelí ducha (situace byla vždy prověřena a zatím nebyl nikdy žádný nalezen). O odpoledním klidu sjíždí sociální sítě a mezi sebou téměř nekomunikují. Začalo nám to narušovat náš rodinný systém. V sezóně 2022 byl oficiálně vyhlášen zákaz mobilních telefonů – situace byla již neúnosná. Děti v hrách podvádějí a hledají řešení na internetu. V době hrách streamují na sociální sítě apod. Že byl zákaz velmi dobrým krokem se projevilo okamžitě. O odpoledním klidu se děti scházejí, baví se a smějí. Před večerkou si čtou knížky. Naše rodinná atmosféra byla zachráněna! Mobilní telefony se tak rozdávají jen po večeři, aby se mohlo zavolat domů. I tak se obzvláště v řadách těch nejmenších najdou ratolesti, které plačtivé nejsou a nestýská se jim. Bohužel po hovoru se situace otočí a plačtivé jsou byť jen krátce. Tyto děti nám sem jezdí také pravidelně, takže s touto situací máme již praxi. Není však příjemné vidět děti plakat a tak Vás rodiče všechny žádám – nepřibalujte dětem na tábor mobilní telefon. Vraťme se raději ke starým dobrým pohledům, kdy je děti sbírají a předhánějí se kdo jich má více. Mobilní telefon nám opravdu narušuje atmosféru a je těžké se pak dostat zpět do táborové situace. Vaše děti jsou u nás opravdu v bezpečí a pokud by se cokoliv dělo – máme na Vás kontakty. Jako rodič chápu, že to není úplně snadné to přejít. Ale věřte, že tím podporujete své vlastní děti nebýt na těchto zařízení závislé. Vzpomínku, že si tenkrát v lese bez mobilu užilo mnoho legrace jim už nikdo nevezme.

Zábava a dobrá nálada

Jak jsem již mnohokrát zmínil, nepořádáme tábory ve stylu továrny. Není náš účel nahnat stovky dětí do jednoho termínu, odehrát pár her a poslat je domů. Smysl, proč pořádáme tábory je úplně jiný. Jak pro nás, tak pro děti jsou to především zážitky a legrace. Čím jsou děti hodnější a chápou nastavená pravidla bezpečnosti, tím si můžeme dovolit lepší hry. Jako příklad mohu uvést spaní v jeskyni. Kdy se sebralo na „tajňáka“ pár dětí a šlo se přespat do jeskyně. Zážitek to byl neuvěřitelný a věřím, že na to děti jen tak nezapomenou.

spaní v jeskyni

Velmi oblíbenou aktivitou jsou dětské diskotéky. I já jsem v jejich letech měl oblíbené diskotéky ve Mšeně. Byla to zvláštní atmosféra, vytvářejí se dětské lásky. Je to prostě boží a velmi oblíbená párty. Podařilo se nám disko vylepšit o pár blikajících světýlek a mlhu. Výsledek je prvotřídní.

diskotéka ve Mšeně

Stezka odvahy. No kdo by to neznal? I ve Mšeně to kdysi dávno bývávalo zvykem. Přirozeně i strašení a bafání mělo své hranice. Ovšem stezka odvahy je u nás minulostí, nepřinášelo to očekávané výsledky a proč lekat hodné děti? Nikomu se do toho prostě nechtělo a tak se přešlo z bafání a lekání na příjemnou noční procházku lesem. Díky nízkému světelnému znečištění je procházka hlubokým lesem sama o sobě také velikým zážitkem. Cílem je dojít na nedalekou louku, kde si všichni lehneme a koukáme na noční oblohu plnou hvězd. Vyprávění o hvězdách, Slunci a Vesmíru je pro některé děti tak fascinující, že nám skáčou do vyprávění svým chrápáním.

procházka nočním lesem

Areál dětského tábora je strategicky umístěn v nádherné lokalitě Kokořínského kraje. A tak by bylo velmi smutné nenavštívit alespoň některé oblíbené destinace. Znám dětskou energii a vím, že občas děti prostě nejdou unavit. V praxi mě to ale snad nikdy nepřestane udivovat. I malé děti z 1. stupně základní školy jdou dobrovolně po boku těch starších a větších klidně i několik kilometrů. Po příchodu z celodenního výletu velké děti odpadají. Malé děti mají však tolik energie, že si třeba sezónu 2022 doslova vydupali ještě diskotéku. Vedoucí za pultem odpadal, děti nadšeně skáčou do rytmu. Neuvěřitelný baterky..

putování Kokořínskem
výherci 2.běhu 2022

No a co by to bylo za dětský tábor bez diplomů? Děti jsou vyhodnocování každý večer. Hry jsou nastavené tak, že nezáleží na věku, pohlaví, výšce ani váze. Převážně se jedná o týmovou spolupráci. Po dobu celého běhu však sledujeme chování každého z dětí zvlášť. Jak se chovají, jak pomáhají ostatním. Mnoho aspektů pak vyhodnocujeme a zvolíme tři nejlepší táborníky daného běhu. Ti pak obdrží medaile a za první místo i pohár. Aby to ostatním nebylo líto, všichni na konci tábora obdrží zmrzlinový dort.

Závěrem

Dětský tábor vedeme hlavně srdcem. Jak bylo již zmíněno, nejde nám o to vytvořit továrnu na tábory. Ale naopak o vytvoření skvělé rodiny, kde se budeme všichni scházet každý rok. Vyprávět si zážitky ze školy a vytvářet nové vzpomínky. Děti se naučí jak rozdělat oheň a řádně ho uhasit. Jak se chovat v lese a k okolí. Jak mluvit o svých pocitech. Všechny tři běhy jsou plné legrace a vzpomínek. Na všechny tři běhy dohlíží vyškolený personál, který přesně ví jak se v určitých situacích zachovat. Za nás Vám mohu slíbit, že Váš potomek se rozhodně nebude nudit, nebude sám a díky individuálnímu přístupu ho bude program bavit. Ideální podmínky pro Vašeho potomka, který si příští rok opět na 14dní bude žít vlastním životem 🙂

Komentáře